SOSYAL SORUMLULUK

Türkiye Kürek Federasyonu; geçmişinden gelen tarihi birikim, tecrübe ve sağduyu ile sportif alanların dışında da kendi üzerine düşen her toplumsal konu ve olaya özen gösterme bilincinde olan bir kurumdur. Başlatılan sosyal sorumluluk projeleri ile doğa, çevre, insan, eşitlik ve sürdürebilirlik kavramları ekseninde çalışmalar yürütülmektedir.

Temiz Su (Clean Water)

Temiz Su projesi, kürek sporunun gerçekleştirildiği sularda çevre kirliliğinin önüne geçmek, deniz ve göllerin temiz kalmasını sağlamak amacıyla federasyon yönetimi olarak her türlü önlemin alındığı bir dizi faaliyetler bütününü ifade etmektedir. World Rowing ile eşanlı olarak yürütülen Temiz Su projesi kapsamında Türkiye Kürek Federasyonu, yarış alanında tek kullanımlık pet şişe kullanımına yasak getirmiş olup, kullanılan tüm ekipman, bot ve aletlerin suları kirletmemesi ve çevreye zarar vermemesi adına gerekli önemleri almaktadır.

Cinsiyet Eşitliği

Türkiye Kürek Federasyonu, faaliyet gösterdiği her alanda sporcu, teknik ekip, yönetim kademesi ve ve personelleri arasında cinsiyet eşitliğini savunur. Kurumsal yapı içerisinde cinsiyet ve fırsat eşitliği sağlanması adına Türkiye Kürek Federasyonu ilk kez, bünyesinde Kadın Kurulu oluşturmuş ve kadın sporcularımızın dezavantajlı olduğu noktalar gidermeye çalışmaktadır. Bu çerçevede kadın sporcuların lisans ücretlerinde yüzde 50 indirime gidilmiş ve daha fazla kadın sporcu ve antrenöre görev verilebilmesi adına Kadın ve Sporcu Yetiştirme Programları başlatılmıştır.

Yeşil Federasyon

Paris İklim Anlaşması ve COP26 kararları sonrası sürdürülebilirlik konusunda önemli adımların atıldığı ülkemizde Türkiye Kürek Federasyonu olarak Yeşil Kalkınma ve Sürdürülebilirlik konularında üzerimize düşeni yerine getiriyoruz. Karbon ayak izini azaltmak ve çevrenin korunmasını sağlamak adına Yeşil Federasyon olarak adlandırdığımız sorumluluk projemiz kapsamında; çevreci bir yaklaşımla kamp, yarış ve etkinliklerde doğal çevrenin korunmasına ilişkin faaliyetleri yürütmekte ve oluşturulan tesislerin çevreye sıfır zarar ile inşa edilmesini sağlamaktayız.

Eğitim

Türk kürek sporuna hizmet eden tüm sporcuların ve teknik ekibin, uzun soluklu yarış ve kamp dönemlerinde akademik ve kültürel aktivitelerden uzak kalmaması adına Türkiye Kürek Federasyonu, gerekli görülen tüm alanlarda eğitim desteği sağlamaktadır. Aynı zamanda Türk Eğitim Vakfı ile yapılan iş birliği doğrultusunda maddi zorluk çeken kürek sporcusu lise ve üniversite öğrencilerine destek olmak adına bağış kampanyaları düzenleyerek, öğrencilerin geleceğine ışık tutuyoruz.

Mental Sağlık

Türkiye Kürek Federasyonu, sporcuların verimliliğini arttıracak, performansları üzerinde olumlu etki edecek, mutlu ve sağlıklı spor yaşamına ait bir topluluğu sağlamak amacıyla sporcuların ve teknik kademenin mental sağlıklarının korunmasını gözetmektedir. Bu çerçevede Türkiye’nin ünlü spor hekimleri ve psikoterapistleri ile tüm sporcu ve teknik ekibin belli periyotlarda kontrolleri ve tıbbi destekleri federasyon tarafından karşılanmaktadır.