A-   Özel Yarışmalar

Spor Kulüpleri, Eğitim Kurumları. Dernekler, Belediyeler ve benzeri kuruluşlarca düzenlenebilir. Bu tür yarışmaları düzenlemek için gerekli izin yarışma tarihinden en az 30 gün önce Federasyondan alınır.

B-   Resmi Yarışmalar

Federasyon veya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl müdürlükleri tarafından düzenlenir. Bu yarışmalara katılmak isteyen sporculardan o yarışma sezonu için geçerli lisans aranır. Yurt içinde yapılacak yarışmaların yerleri, tarihleri, kategorileri ve hangi tekne sınıfında yarış yapılacağı her sezonun başında belirlenir. Aşağıda isim ve özellikleri gösterilen yarışmaların yıllık faaliyet programında yer alması zorunludur.

1-    Gençler Türkiye Şampiyonası

Federasyon tarafından her sezon bir kez düzenlenir. Gençler Türkiye Şampiyonası puanlı bir yarışmadır. Kulüpler bu yarışlara birden fazla ekip ile katılabilirler. Ancak Gençler Türkiye Şampiyonasına katılabilmek için Türkiye Kupasında ilgili ekibin start alması gerekmektedir. Tüm tekne sınıflarında ilk üç sırayı alan sporculara madalya ve her kategoride ilk üç sırayı alan Kulüplere kupa verilecektir. Puanlamada TKF Yarışma Talimatı’nın 10.2-b maddesinde belirtilen puan sistemi uygulanır.

2-    Büyükler Türkiye Şampiyonası

Federasyon tarafından her sezon bir kez düzenlenir. Büyükler Türkiye Şampiyonası puanlı bir yarışmadır. Kulüpler ve Federasyon tarafından federe olan üniversite kulüpleri bu yarışlara birden fazla ekip ile katılabilirler. Ancak Büyükler Türkiye Şampiyonasına katılabilmek için Türkiye Kupasında ilgili ekibin start alması gerekmektedir. Federe üniversite kulüpleri kulüplerarası yarışmalara katılabilirler. Ancak kulüpler Federe Üniversite kulüpleri yarışlarına katılamazlar. Tüm tekne sınıflarında ilk üç sırayı alan sporculara madalya ve Erkekler (E+U23E +HKE+U23 HKE), Kadınlar (K+HKK) ve Üniversiteler (E+K) kategorilerinde ilk üç sırayı alan Kulüplere kupa verilecektir. Puanlamada TKF Yarışma Talimatı’nın 10.2-b maddesinde belirtilen puan sistemi uygulanır.

3-    Gençler Türkiye Kupası

Federasyon tarafından her sezon bir kez düzenlenir. Gençler Türkiye Kupası puanlı bir yarışmadır. Kulüpler bu yarışlar birden fazla ekip ile katılabilirler. Gençler Türkiye Kupasında start almayan ekipler Türkiye Şampiyonası’na katılamazlar. Her tekne sınıfında birinci olan ekibe kupa,  ilk üç sırayı alan sporculara madalya ve her kategoride ilk üç sırayı alan Kulüplere kupa verilecektir. Puanlamada TKF Yarışma Talimatı’nın 10.2-b maddesinde belirtilen puan sistemi uygulanır.

4-    Büyükler Türkiye Kupası

Federasyon tarafından her sezon bir kez düzenlenir. Büyükler Türkiye Kupası puanlı bir yarışmadır. Kulüpler ve Federasyon tarafından federe olan üniversite kulüpleri bu yarışlara birden fazla ekip ile katılabilirler. Büyükler Türkiye Kupasında start almayan ekipler Türkiye Şampiyonası’na katılamazlar.  Federe Üniversite Kulüpleri; kulüplerarası yarışmalara katılabilirler. Ancak kulüpler; Federe Üniversite Kulüpleri yarışlarına katılamazlar Her tekne sınıfında birinci olan ekibe kupa,  ilk üç sırayı alan sporculara madalya ve Erkekler (E+U23E +HKE+U23 HKE), Kadınlar (K+HKK) ve Üniversiteler (E+K) kategorilerinde ilk üç sırayı alan Kulüplere kupa verilecektir. Puanlamada TKF Yarışma Talimatı’nın 10.2-b maddesinde belirtilen puan sistemi uygulanır.

5-    Deniz Küreği Yarışları

Kulüpler bu yarışlara birden fazla ekip ile katılabilirler. Tüm tekne sınıflarında ilk üç sırayı alan sporculara madalya ve her kategoride ilk üç sırayı alan Kulüplere kupa verilecektir. Puanlamada TKF Yarışma Talimatı’nın 10.2-a maddesinde belirtilen puan sistemi uygulanır.

6-    İl Birincilikleri ve İl Kupası

İl Spor Temsilciliklerince en az iki kulübün olduğu illerde yılda bir kez yapılmalıdır.

7-    Federasyon Yarışmaları

Her yıl sezon öncesi tarih ve şartları Federasyonca belirlenir ve kulüplere duyurulur.

8-    Ergometre Yarışları

Her yıl sezon öncesi tarih ve şartları Federasyonca belirlenir ve kulüplere duyurulur.